>

Балта розказує про звичаї «А на тім рушникові…»

Свято рушника - Балта

Рушник на стіні. Давній наш звичай. Не було, здається, жодної в Україні оселі, котрої б не прикрашали рушниками. «Хата без рушників — що родина без дітей». Рушник з давніх-давен символізував не тільки естетичні смаки, він був своєрідною візиткою, а точніше — обличчям оселі, а відтак і господині. По тому, скільки і які були рушники, складалася думка про жінку, її дочок. Вишитий рушник створював настрій, був взірцем людської працьовитості. Без рушника не відбувалася жодна важлива подія в житті народу. Родини й хрестини, заручини й весілля, проводи в дорогу, зустріч бажаних гостей… Навіть труну опускали в могилу на рушниках. А поховавши небіжчика, пов’язували рушником.

Свято рушника - Балта - 1

Український рушник! Багато зворушливих спогадів та образів народного родинного життя пов’язано з рушником. Чи можна знайти в нас в Україні — у минулому та й тепер — більш опоетизовану й популярну реліквію? Це хіба що може бути наша українська пісня. Та, зрештою, рушник — це та сама задушевна пісня чи дума, тільки заспівана не словами, а різноманітними засобами ткання, вишивання, безмежно буйною фантазією орнаменту, в яку наш народ вкладав свою поетичну душу.

І в дорогу далеку ти мене на зорі проводжала,
І рушник вишиваний на щастя дала.

Символічно, що на свято рушника, що пройшов минулого тижня в Балтському історичному музеї, були запрошені військові — учасники АТО. Адже матері, проводжаючи синів до війська, обов’язково давали вишитий рушник, як оберіг від всього злого.

Свято рушника - Балта - 2

Запрошені гості побачили велику різноманітність вишитих і виготовлених на ткацькому верстаті рушників. Багата кольорова гамма, незвичайні у своїй красі квіти, дивовижні птахи тощо.

Цей захід хочеться назвати святом від усієї душі і щирого серця. А об’єднав своїх земляків у роботі, в пісні й у вишивці керівник музею П.А.Ткач.

Усі присутні на святі, які бачили барвисті витвори балтських рукодільниць, не відходили від них і не приховували свого захоплення.

Ведучі свята Таїсія Крисько і Петро Ткач, зробили екскурс в історію, розповіли глядачам про те, яке місце в українській етичної культури займає один з його головних символів.

Неповторну атмосферу свята створював також народний козацький хор «Будьмо», в репертуарі якого чимало пісень і легенд про український рушник. Запальними танцями порадували присутніх і учасники хореографічного ансамблю «Балтська зірочка».

Свято рушника у Балті ще раз показало, що тут вміють берегти народні традиції рідного краю, відроджують забуте і створюють справді прекрасні речі для нащадків.

Поделиться статьей в социальных сетях: