>

Березівська мерія дбає про нове життя Тилігулу

Відновлення річки Тилігул і Тилігульського лиману

Природоохоронці б’ють на сполох. Річка Тилігул і Тилігульський лиман — два унікальні водні об’єкти, що знаходяться на межі зникнення і потребують негайних практичних заходів із відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного режиму.

Ініціатива Березівського міського голови Валерія Григораша

На даний момент ділянки, розташовані вниз за течією та дельтою річки, майже повністю замулились і поросли очеретом, що знизило проточність води до мінімуму і катастрофічно скоротило надходження прісної води до Тилігульського лиману, що в свою чергу призводить до обміління лиману та збільшення його солоності до 30 г/л, що втричі перевищує морську (близько 13 г/л). Якщо не вжити необхідних заходів, то це може призвести до втрати двох важливих водних об’єктів, які є домівкою для багатьох видів тварин та птиці. Зокрема, Тилігульський лиман є територією, важливою для існування птахів (ІВА територія), що має міжнародне значення.

Розуміючи важливість даного питання, за ініціативи Березівського міського голови Валерія Григораша, депутати міської ради на черговій сесії підтримали рішення про затвердження експертної оцінки проектної документації з відновлення гідрогеологічного режиму річок Тилігул і Тартакайка. Активну позицію зайняла адміністрація Регіонального ландшафтного парку «Тилігульський», яка нині впроваджує проект з прориття каналу, що з’єднає Тилігульський лиман із морем. Громадськість теж не залишилась байдужою: 2016 року Українське товариство охорони птахів (ТОП), партнер BirdLife International в Україні, підготувало проектну пропозицію щодо поліпшення гідрологічного режиму річки Тилігул і в липні 2017 року за фінансової підтримки Фундації Кока-Кола розпочало проект «Відновлення річки Тилігул і Тилігульського лиману».

На нещодавній зустрічі проектної команди з мером міста Березівка Валерієм Григорашем і директором Регіонального ландшафтного парку «Тилігульський» Віталієм Петрусенком обговорювали план дій для подальшого вирішення цих проблем. План дій проекту передбачає детальне вивчення стану річки і причин, які призводять до її обміління та впровадження подальших практичних заходів, спрямованих на відновлення гідрологічного режиму річки, а саме забезпечення проточності річки, додавання в неї води та подальший моніторинг за її станом після впровадження природоохоронних заходів. Окрім поліпшення гідрологічного режиму, в рамках проекту буде організовано прибирання узбережжя від побутового сміття.

Колективна робота партнерів

Це не перший проект, спрямований на екологічне оздоровлення водних об’єктів, впроваджуваний Товариством. За останні три роки ТОП відновило гідрологічний режим кількох водно-болотних угідь на території Миколаївської і Херсонської областей. Проекти здійснено в партнерстві з Компанією «Кока-Кола Україна» та за участі Міністерства екології та природних ресурсів України. В 2015 році Українське товариство охорони птахів взяло на себе зобов’язання з відновлення прісноводних водойм, підписавши тристоронній Меморандум про об’єднання зусиль із метою поліпшення екологічного стану водойм Півдня України між Міністерством екології та природних ресурсів України, Компанією «Кока-Кола Україна» та Товариством. Даний Меморандум укладений з урахуванням Основних засад (Стратегії) державної екологічної політики України до 2020 року: відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного режиму і екологічних умов на водно-болотних угіддях; поліпшення екологічних умов деградованих малих річок.

Усі зацікавлені сторони готуються до активних практичних робіт зі збереження водно-болотного угіддя міжнародного значення «Тилігульський лиман».

Олеся ОЗАРІНСЬКА

Поделиться статьей в социальных сетях: