>

Існування ветслужби — питання національної безпеки

Існування ветслужби

Їхали до Фрунзівки, та у Роздільнянському районі нашу машину перепинили представники МНС аби обробити колеса машини спеціальним дизрозчином. У регіоні карантин у зв’яку із випадками африканської чуми.

На жаль, ветеринарна служба Одещини зараз не у найкращому стані. Вона просто вмирає. Про це йдеться і в документі, які було надіслано на адресу нашої редакції.

Звернення депутатів Миколаївської районної ради до Одеської обласної ради

Службою державної ветеринарної медицини району здійснюється забезпечення ветеринарно-санітарного, епізоотичного благополуччя, охорони території Миколаївського району від занесення з інших держав або регіонів збудників хвороб тварин, забезпечення безпечності харчових продуктів тваринного походження та інших об’єктів ветеринарно-санітарного контролю і нагляду, надання адміністративних послуг, проведення діагностичних досліджень, щеплень і лікувально-профілактичних заходів по профілактиці заразних хвороб тварин, проведення ветеринарно-санітарних робіт та здійснення заходів з локалізації та ліквідації інфекційних та інвазійних хвороб тварин у виявлених неблагополучних пунктах.

Забезпечення епізоотичного благополуччя здійснюється шляхом проведення комплексу заходів щодо профілактики, локалізації, за необхідності – ліквідації хвороб тварин. Це дозволяє динамічно розвиватися тваринницькій галузі району, забезпечувати стале виробництво тваринницької продукції, зокрема молока, м’яса, яєць та іншої продукції.

Відповідно до статті 98 Закону України «Про ветеринарну медицину» фінансування цих заходів здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законом. До 2015 року фінансування заходів і державних установ ветеринарної медицини, які їх виконують, здійснювалося виключно за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до законів України про Державний бюджет України на 2015 рік та на 2016 рік, Бюджетного кодексу України, фінансування державних лікарень і лабораторій ветеринарної медицини – не передбачено, як і фінансування протиепізоотичних заходів. З 1 січня 2015 року питання фінансування ветеринарної медицини покладено на обласний бюджет.

Ці зміни привели до значного скорочення обсягів, практично на 60 відсотків, фінансування державних лікарень і лабораторій ветеринарної медицини, а фінансування протиепізоотичних заходів взагалі здійснюється лише в межах власних надходжень установ.

На території Миколаївського району розміщується 46 населених пункти. В агроформуваннях та приватному секторі району утримується 4500 голів великої рогатої худоби, 1500 голів дрібної рогатої худоби, 4500 голів свиней, 350 голів коней, 3000 бджолосімей. Обслуговування цих населених пунктів та господарств, що утримують тварин, покладено на Миколаївську районну державну службу ветеринарної медицини. У 2015 році в країні відзначалася напружена епізоотична ситуація, зокрема спостерігається стрімке поширення особливо небезпечних інфекційних хвороб, що несуть загрозу здоров’ю не лише для тварин, а й для людей. Завдають значної економічної шкоди державі такі хвороби як сказ, сибірка, туберкульоз, лейкоз, африканська чума та інше.

Не є винятком Миколаївський район, так щороку у районі реєструються випадки зі сказу, а в зоні обслуговування утримується – 6500 собак та – 4500 котів, які підлягають щорічній подвірній вакцинації. У минулому році в районі зафіксовано спалах африканської чуми свиней у самому районному центрі, що потребувало людського ресурсу та чималих коштів для її ліквідації та недопущенню поширення.

Для виконання своїх повноважень службою щорічно проводиться чималий обсяг робіт, а саме щеплення проти сибірки — 9,0 тис. голів, проти чуми свиней – 7,0 тис. голів, чуми птиці — 50,0 тис. голів, сказу – 7,0 тис. голів, проведено лабораторних досліджень на лейкоз та бруцельоз – 15,0 тис. голів, дослідження на туберкульоз – 8,0 тис. голів та інших лабораторних досліджень за результатами яких видано більше 12,0 тис. експертиз лабораторіями ветеринарно – санітарної експертизи на ринках та більше 50,0 тис. експертиз районною лабораторією.

Протягом 2015 року було проведено скорочення працівників ветеринарної служби в районі із 65,5 штатних одиниць до 39. Далі проводити скорочення штату є недоцільним, так як для обслуговування району та здійснення власних повноважень це мінімальна кількість фахівців. Працівників, які залишились після скорочення переведено на чотирьох — та двохгодинний робочий день. Кваліфіковані спеціалісти звільняються та змушені шукати собі інші місця роботи. Кошти на проведення протиепізоотичних заходів взагалі відсутні. Даний стан справ неминуче призведе до руйнування ветеринарної мережі, а як наслідок — до можливого виникнення і поширення небезпечних хвороб та до чималих збитків, як власникам тварин так і бюджетам різних рівнів.

Основним видом доходів сільського населення є утримання присадибного господарства та тварин. Відсутність ветеринарних фахівців призведе до значного зменшення поголів’я та отриманої продукції, а від так до поступового зубожіння людей.

Враховуючи вищевикладене просимо:
— розглянути питання стану фінансування протиепізоотичних заходів та державних лікарень і лабораторій ветеринарної медицини області в 2016 році;

— шляхом звернення до Уряду та Верховної Ради України привернути увагу до проблем забезпечення ветеринарно-санітарного, епізоотичного благополуччя, забезпечення безпечності харчових продуктів тваринного походження та інших об’єктів ветеринарно-санітарного контролю і нагляду».

По всьому, така картина у кожному районі Одеської області. І це питання треба порушувати нам всі разом, усією громадою звертаючись до представників влади, аби запобігти катастрофі, яка може статися у випадку якої-небудь епідемії.

Поделиться статьей в социальных сетях: