>

Наступ на владу

Одеську область лихоманить від політичних потрясінь. В кількох районах, в одному за одним відбувається один і той самий сценарій – намагання представників Партії регіонів повернутися до влади не чекаючи чергових виборів. Вони відріклися від свого колишнього лідера Віктора Януковича, змінили своє прізвище і назвали себе Опозиційним блоком. Напевне, що твердо і відкрито вирішили стати в опозицію до народу України.

 

Контрреволюція по-одеськи

 

Але ж скільки разів не виходити заміж і не змінювати прізвище, обличчя залишається одне. Вони тихо відсиділись трохи у закуточку, і пішли у наступ. У Верховній Раді, куди їм вдалось пробратися невеличкою купкою, їх майже не чути. Тому регіонали пішли іншим шляхом – діють знизу, на місцях.

Після Революції Гідності на Одещині довго тривав конкурсний відбір кандидатів на посади голів районних державних адміністрацій. В результаті були призначені абсолютно нові керівники, люди «не з системи». І зовсім скоро реваншистами почалася наполеглива спроба зміщення з посад новопризначених та новообраних керівників районів. Перші дзвіночки пролунали раніше в Овідіопольському та Кілійських районах, коли минуло ще зовсім мало часу.

А уже навесні 2016 року розпочався організований широкомасштабний  наступ. Відразу в двох сусідніх районах, Ананьївському та Балтському, «заштормило». 25 травня реактивно, в порушення регламенту, скликається позачергова сесія Ананьївської районної ради, на якій депутати, висловивши недовіру, знімають з посади діючого голову ради Володимира Мокряка, й обирають на його місце представника Опозиційного блоку Миколу Балана. Останній був попередником Володимира Мокряка на цій посаді, і до того вже майже півтора десятиліття обіймав цю посаду, посидівши також і в кріслі голови РДА.  Але за два дні, за підтримки представників громадськості, які не допускають Миколу Балана до кабінету голови районної ради, Володимир Мокряк повертається на свою посаду. Його опонент розпочинає з’ясовувати справи у суді.

В цьому ж місяці у Балті намагається повернутися після декретної відпустки на посаду заступника голови РДА Ірина Балагула, яка під час подій на Майдані в 2013 – 2014 рр. відкрито, про що свідчать відеозаписи, закликала тодішнього президента Януковича до того, аби розігнати Майдан. І той почув її та таких як вона – і розігнав кулями. Увесь світ знає, що стало далі. Більше того, в силу того, що на той час місце голови Балтської районної державної адміністрації виявилося вакантним, Ірина Балагула розраховувала зайняти це місце. Але й тут, як у Ананьєві, повстав народ, який перекрив їй шлях до владного кабінету.

 

Тихий бойкот

Слідом, у червні, депутати Роздільнянської районної ради збираються на сесію, на якій оголошують недовіру голові Роздільнянської РДА Андрію Карпенку. Людині, яка раніше ніколи не була чиновником, але відвертих проукраїнських поглядів, активного учаснику Майдану. З посади його усунули, нового голови немає, його обов’язки виконує заступник. До речі сказати, така ж ситуація і у Іванівському районі: голова РДА звільнений, а обов’язки виконує заступник.

У Ширяївському районі теж неспокійно. Голова РДА Тарас Бойко став незручним для тутешньої місцевої політичної «еліти», тому взаємодія з районною радою вкрай напружена. Відчувається велика проблема з кадрами, котрі не хочуть багато працювати, а хочуть багато заробляти. Принциповий і рішучий, він скоротив зайвий персонал: було 75, а стало 50 працівників апарату, передбачаючи по тому за рахунок скорочення збільшення заробітної плати державним службовцям. Роблячи наголос на виконавчій дисципліні, взявся до провадження до системних змін. Одні з найперших – проведення інвентаризації землі, подальше розпаювання, справедливий розрахунок та закономірне підняття орендної плати за землю. Також проведення конкурсу по призначенню директорів шкіл.

Але скрізь відчувається тихий супротив, і саме з боку державних службовців. Адже можна просто нічого не робити, і просто бойкотувати. Розпорядження, поки дійдуть до адресата, немов розчиняються у повітрі. Тому й не можна оптимізувати роботу шкіл, провівши відкритий конкурс на посаду директора, бо відразу ж хтось кудись скаржиться й організовує батьків на свою підтримку. Об’єднання територіальних громад теж пробуксовує, бо в кожному селі є свій «цар», який не хоче втрачати свою корону.

 

Обирати достойних

 

Отже, ситуація явно чи  приховано цілеспрямовано розхитується. Депутати від Опозиційного блоку особисто їздять по районах, розвішують величезну кількість своїх рекламних вивісок, традиційно роздають якісь «подарунки» і все таке інше. Методи не змінюються.

Звичайно, що до представників сьогоднішньої влади є дуже багато запитань. Адже серед них, і особливо в місцевих радах, чи не половина представників регіоналів, які просто змінили вбрання на собі, але ніяк не змінились і ніколи не зміняться по суті.

Багато недоліків є і в організації конкурсу на посади голів РДА. А від того страждає і якість кадрів. Але обласна виконавча влада, в свою чергу, взявши на себе відповідальність  за своїх представників – голів РДА, має цю відповідальність з ними ж і розділити. Підтримувати їх на місцях, і якщо треба, то день і ніч сидіти біля них в районах та допомагати. Адже роль особистості безумовно відіграє роль в системі державного управління і органах місцевого самоврядування.

Нинішня влада вимагає кадрового оновлення. Ми будемо міняти її до того часу, поки не оберемо достойних. Та привидам із минулого там не місце.

Андрій ПАВЛОВСЬКИЙ

Поделиться статьей в социальных сетях: