>

Непрості перетворення, якими можна пишатися

День місцевого самоврядування - ОдещинаВ Одеському театрі музичної комедії зібралися представники місцевого самоврядування зі всієї області

День місцевого самоврядування, який в Україні відзначався 7 грудня, нинішнього року чи не вперше став вагомим святом для всіх громад України. Реформа децентралізації — спірна і дуже часто незрозуміла людям — стала давати свої результати. Місцева влада отримала всі стимули заробляти гроші, використовувати їх на потреби громад та людей. І стало зрозуміло, що воно таки того було варто! Реформи необхідні.

Поступово люди стають господарями у своїх містах, селищах та селах. Перетворення відбуваються на очах. Це те, чого так довго чекали люди, і чого так хотіли. Завдяки цим змінам за три роки місцеві бюджети зросли на 78 млрд грн: з 68,6 млрд в 2014 до 146,6 млрд грн в 2016 році. Частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті України постійно зростає і на кінець 2017 року наближається до 50% (у 2015 році — 45,6%). Це не просто цифри. Завдяки цьому на вулицях багатьох сіл та селищ, та й міст з’явився асфальт та освітлення, у школах перекрили дахи та зробили туалети.

Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад» дав змогу почати формувати спроможний базовий рівень місцевого самоврядування. На початок 2017 року було створено вже 366 об’єднаних територіальних громад (ОТГ), які уряд визнав спроможними. До складу цих ОТГ увійшли близько 1800 колишніх місцевих рад. 30 квітня та 29 жовтня 2017 року перші вибори пройшли ще у 248 ОТГ. 24 грудня 2017 року обиратимуть своїх місцевих лідерів ще у 51 об’єднаній громаді. Зараз 5,7 млн людей проживають в ОТГ. Такі темпи міжмуніципальної консолідації міжнародні експерти називають дуже високими. Закон також запровадив інститут старост в ОТГ, які представляють інтереси сільських мешканців в раді громади. Сьогодні обрано вже більше 600 старост, ще більше 1,7 тисяч осіб виконують обов’язки старост.

В наступному році уряд інвестуватиме 12,9 млрд грн на розвиток регіонів. Це додатковий ресурс на нові дороги, нові школи та дитсадочки, нові лікарні та інші соціально-економічні потреби регіонів. Таким чином, формується нова економіка країни. І хоча проблем багато, хоч греблю гати, ще й велика потреба у тому, аби вчитися правильно розподіляти кошти місцевих бюджетів, та з’явилася надія, що ми здолаємо усі труднощі, і країна розвиватиметься і стане самоспроможною.

Читайте також: 
Сила громад у людях, які прагнуть змін і роблять їх

Поделиться статьей в социальных сетях: