>

Новітня Україна: від козаків до сучасної армії

День захисника України

В світі немає нічого постійного та вічного, однак незмінним та вічним є тільки Господь Бог, Він однаковий завжди: вчора, сьогодні, завтра і навіки. І на землі все тече, все змінюється. Ще не так давно ми жили в СРСР, а з 1991 року, дякувати Богу — вже в незалежній Україні. Разом з Союзом у небуття відійшли й радянські свята. Одне з них — день Радянської Армії, яке відзначалось 23 лютого. І на цьому все, дискусії кінець — немає такої країни, тому і немає такої армії. Та це колишнє для нас свято й нині відзначає Росія — країна, яка віроломно напала на Україну. Тому ми не можемо і ніколи вже не будемо вшановувати свята окупанта та агресора. У нас є своя історія, і саме тому 14 жовтня в Україні відзначають День захисника України, День Українського козацтва та День створення УПА — Української повстанської армії. Офіційно цей день є державним вихідним.

Козацтво — коріння української державності

Спочатку ми заглибимося в історію, та розберемо складові цих свят. В Україні немає важливішого чинника, який би був і центром, і перехрестям, і змістом переважної більшості соціальних процесів, та важливішого компонента національної й територіальної консолідації, ніж козацтво. Саме цей феномен сприяв виробленню такого способу життя українського етносу, який допоміг йому вижити в умовах не тільки відсутності власної держави, але й за часів тотального знищення всього національного, самобутнього. За останні три з половиною століття український народ тричі піднімався на боротьбу за встановлення державної незалежності.

Перший потужний спалах відродження власної державності припав на добу Козаччини. Друга спроба створити державу за козацькими традиціями демократизму і рівності робилася в період революційних змагань 1917–1920 рр. Третя — вже в наш час.

Наприкінці 80-х рр. XX ст. інтерес до свого минулого та генетична пам’ять поряд з активізацією політичного життя в Україні спричинили виникнення козацьких громадських утворень. В Україні зареєстровано близько десятка всеукраїнських громадських організацій українського козацтва та більш ніж п’ятсот обласних, районних, міських і сільських козацьких утворень. Серед них: «Українське козацтво» (1991), «Спілка козацьких організацій України» (1999), «Козацтво України» (2001), «Об’єднане козацтво України» (2003) та ін. У своїх лавах вони нараховують майже 200 тисяч осіб.

Саме в цей день, 14 жовтня, українські козаки обирали собі кошового отамана, який і став Днем українського козацтва. Отже ще з давніх давен козак в Україні є її захисником. Виходячи з цього, з 1999 року День козацтва — державне свято.

День захисника України: історія свята

У 2014 році Україна назавжди відмовилася від святкування радянського «Дня захисника Вітчизни» 23 лютого. Мужність і героїзм українських вояків вшановують 14 жовтня, у День захисника України.

Звичайно, всі ми давно звикли, що чоловічий день ми відзначаємо в лютому, а жіночий у березні. Якщо додати до цього ще День святого Валентина, то вийде взагалі повна гармонія.

День захисника України — досить нове свято, яке ми вперше відзначили тільки в 2015 році. Раніше всіх чоловіків вітали 23 лютого в День захисника вітчизни, але всі чудово знають, чому ми змінили дату цього свята.

Наше, українське свято виникло на фоні посилення у суспільстві ідеї декомунізації та військової агресії Росії на Донбасі та в Криму. Тому через те, що Росія нав’язала нам неоголошену гібридну війну, всі ми розуміємо, що відзначати чоловічий день України у річницю створення Червоної армії, як мінімум, нерозумно.

Враховуючи запит та вимоги суспільства, Президент України Петро Порошенко своїм Указом від 14 жовтня 2014 року встановив цей день державним святом — Днем захисника України.

— Україна ніколи не буде відзначати це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо вшановувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої, — заявив того року під час святкування Дня Незалежності глава держави.

Разом з тим цим Указом він скасував святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, який в СРСР був Днем Радянської армії та військово-морського флоту. А пізніше президент виступив з ініціативою зробити цей день вихідним. І з 2015 року День захисника України оголошено вихідним.

А «День захисника Вітчизни» 23 лютого залишився святом тільки у невизнаному Придністров’ї, Росії, Білорусі, Таджикистані та Киргизії. До речі, якось в білоруських магазинах до 23 лютого з’явилися консервовані чоловічі шкарпетки — досить «оригінальний» подарунок.

Кого вітати у цей святковий день

Навряд чи це свято можна назвати «День чоловіків» і вітати з ним абсолютно всіх, даруючи своїм дітям шкарпетки. Враховуючи те, що зараз відбувається на Донбасі, це свято можна назвати саме Днем захисників нашої країни, які воюють з окупантами. Тому, в День захисника України нам варто привітати всіх знайомих і незнайомих військових, вони дійсно цього заслужили. І не тільки чоловіків, а й наших відважних жінок, що воюють за цілісність країни.

До того ж в Україні відбулося ще одне велике примирення. З 2005 року в нашій державі офіційно святкуються річниці створення УПА. З 2015 року вояки УПА мають статус борців за незалежність України у ХХ столітті. Боротьба Української повстанської армії — складова Українського визвольного руху 1920—1950 років.

Тож після того, як ми пройшли такий історичний екскурс, стає абсолютно зрозумілим, чому нам треба святкувати свої свята, а не окупанта! Тому 23 лютого залишаємо позаду — це не свято України. Нам, дорослим, треба це усвідомити та навчати цьому своїх дітей. Ветерани-воїни АТО — ось хто має бути серед запрошених гостей 14 жовтня у школах, і про це мають подбати їх директори. Вони, сучасні герої, справжні українські козаки-захисники держави — наша гордість.

Зі святом тебе, український народ — Днем захисника України!
Слава Україні, Героям слава!

Андрій ОВЕРЧЕНКО

Поделиться статьей в социальных сетях: