>

Олександр ОСТАПЕНКО: «Впевнений, що найближчим часом ради всіх рівнів будуть працювати виключно задля користі людей»

Олександр ОСТАПЕНКО, депутат Одеської обласної радиНа фото: Олександр ОСТАПЕНКО, депутат Одеської обласної ради

Одеська обласна рада на останній сесії оголосила про те, що до її складу увійшов новий депутат, представник ПП «Народний фронт» — Олександр ОСТАПЕНКО. Безперечно, це набуток для регіонального парламенту, адже цього народного обранця давно знають за його суттєвою плідною роботою, він був одним із найдієвіших депутатів Одеської міськради попереднього скликання. Також очолював одеський євромайдан, тож, зрозуміло, має чітку громадянську позицію та досвід у місцевому самоврядуванні. Як полковник, кандидат військових наук він увійшов до комісії Одеської облради з питань правової політики, забезпечення законності та правопорядку, боротьби з організованою злочинністю та корупцією, де, безсумнівно, знадобиться досвід професійного військового.

— Олександр Анатолійович, ми вас вітаємо з тим, що ви стали депутатом Одеської обласної ради, хоча, на жаль, із запізненням. Громада дещо втратила від того, але можна ще щось надолужити, то ж що в найближчих планах?

— По-перше, я чітко розумію, що депутатська робота — це не тільки статус і мандат, не тільки те, чим можна пишатися, а це ще й велика робота та відповідальність. На даний момент у нас не зовсім добре побудована система місцевого самоврядування, і люди навіть не дуже чітко усвідомлюють навіщо існують депутати. Через те дуже часто депутатська робота зводиться до гречки, дитячих майданчиків чи інших речей, наприклад, депутата просять вкрутити лампочку в під’їзді. Та насамперед депутатська робота — це великий інтелектуальний труд із підготовки рішень, які призводили б до поліпшення життя людей та громади.

— Хочеться повернутися до виборчого нюансу. Закон про вибори два роки тому спрацював специфічно, і до обласної ради не потрапили кандидати із значущими програмами саме для обласного центру…

— Закон дійсно був прописаний під ситуацію, не правильно з точки зору стратегії. Він певним чином дискримінував кандидатів в депутати обласної ради, які балотувалися саме в місті Одеса. Одеські округи за кількістю голосуючих були в 4-4,5 рази більші за стандартний округ в будь-якому районі Одещини. До того ж, в Одесі розвинутіше політичне середовище, тут більше політичних партій, які брали участь в виборах безпосередньо в одеську громаду, а Одеса — це половина виборців в нашому регіоні. Так сталося, що тим, хто балотувалися в обласному центрі, було важче набрати той відсоток голосів, який їх просунув би в рейтингу політичної сили, для Одеси набрати понад 23% — велике досягнення для будь-якого політика. Та ситуація змінюється. Сьогодні за ініціативою народних депутатів ПП «Народний фронт» та Голови Верховної Ради Андрія Парубія в першому читанні пройшов закон про пропорційну систему, як єдиний закон для всіх виборів, і до Верховної Ради, і до органів місцевого самоврядування. І там є конструктивні пропозиції, які усувають недоліки закону, за яким ми обиралися.

— То ж із чого ви почнете?

— Мої плани, без всякого сумніву, будуть спрямовані на те, щоб виправдати довіру людей, насамперед, в Приморському районі Одеси. Саме там значна кількість виборців віддала за мене голоси. Люди сподівалися на вирішення тих пунктів моєї програми, які вподобали і які розділяють разом зі мною. Тому все це треба реалізувати, аби не було розчарування відносно мене. У роботі я вбачаю два пріоритети. Локальний, що стосується справ у Приморському району Одеси, планую зосереджуватися саме на цій локації. Найближчим часом буде відкрито приймальню депутата обласної ради, де будуть працювати помічники, і я буду здійснювати прийом громадян також у Балті.

Стосовно перших планів, то я впевнений, що в Одесі треба робити все можливе, аби зберегти нашу одеську ідентичність. На сьогодні, на жаль, ця ідентичність обмежується лише історичними спорудами, розташованими в центральній частині міста. Звичайно, треба все робити, щоб їх зберегти. Всі події, які відбуваються навколо збереження Літнього театру, будинку Руссова, відносно проблем із Пасажем чи з іншими ділянками міста показують градус цієї проблеми. Тому саме це буде безпосередньо моєю роботою, бо я розумію, що сьогодні вигляд новобудов Одеси стандартний для будь-якого міста, а те, що робить нас одеситами і дає відчуття гордості за неї, це саме старе місто і треба його зберегти.

— Але в Одесі є ще багато інших проблем…

— Звісно, абсолютно очевидна проблема сьогодення, яка потребує вирішення — це підвищення рівня транзитності, а також активізації роботи Одеси у якості морських воріт та точки, де перетинаються різні торговельні шляхи, зокрема загальноукраїнські й міжнародні транспортні коридори. Треба робити все можливе, аби у нас розвивалася саме сфера морегосподарського комплексу та транспортної інфраструктури. Бог дав нам місто, що знаходиться в центрі багатьох шляхів, і це треба використовувати для розвитку соціальної інфраструктури, зокрема і для підвищення наповнювання місцевих бюджетів.

З іншого боку одесити славляться тим, що мають високий дух підприємництва, тому хотілося б, щоб Одеса ставала соціально-економічним локомотивом і прикладом у цьому для всієї України. Аби одесити могли демонструвати, як можна не залежати від держави, заробляти собі на життя, давати заробляти іншим, створювати робочі місця. І в цьому плані окреслюється великий обсяг роботи, яку можна проводити як на місцевому рівні, так і лобіюючи певні нормативні або законодавчі акти на рівні Верховної Ради. У нас є зв’язок і з міністрами, і з депутатами Верховної Ради, і у такому тандемі можна реалізувати певні програми.

Третій напрямок моєї роботи також традиційний для Одеси, яка завжди була містом поетів, художників. І в цьому сенсі я хотів би, щоб Одеса залишалася осередком української культури. Тому потрібна підтримка митців на всіх рівнях, які працюють у цьому напрямку.

— Отже ви впевнені в тому, що починати треба із освіти, бо саме вона є запорукою реформування суспільства?

— Саме так. Базові реформи, які зараз відбуваються, і особливо в освіті — це те, що відштовхує нашу країну від комунізму і підштовхує до змін, притаманних нормальній європейській державі. Закон про освіту, його впровадження, та зміни, що він приносить — саме та база виховання, що змінить країну. Адже мова йде про виховання наших дітей та онуків. І заради цього я готовий попрацювати і з базовими школами, і з закладами вищої освіти, аби ці зміни прискорити.

— Як ви оцінюєте склад обласної ради, ті програми які реалізуються? Чи бажали б принести щось нове в її роботу?

— Без всякого сумніву, я буду вносити те, що вважаю за корисним в роботі обласної ради. Я хотів би, щоб ця рада працювали більш ефективно та більш агресивно задля інтересів людей та громадян. Але як науковець, як людина з досвідом, дуже добре розумію, що нічого не буває одразу, і обласна рада теж трансформується. Вже зараз можна сказати, що вона краща за попередню, але традиційно зберігає такий устрій і уклад, який був в попередній облраді. Але давайте звернімо увагу на простий факт: ще два роки тому ми навіть уявити не могли, що в нашій обласній раді хтось спілкуватиметься українською і засідання будуть проводитися українською. А сьогодні там панує державна мова, і навіть ті, хто не може нею говорити, намагаються це робити. І це є певним індикатором змін. А зміни обов’язково будуть, хоча відбуваються, важко, з протидією, та вони незворотні. І це дає сподівання, що з часом ми отримаємо ради, і не тільки Одеську обласну, а й інші ради в інших містах і селищах Одеської області, які будуть орієнтуватися на роботу задля користі саме людей і громади.

Олеся ОЗАРІНСЬКА

Поделиться статьей в социальных сетях: