>

Померла Кіра Муратова — відомий режисер

режисер Кіра Муратова

У середу, 6 червня, померла відома українська режисерка, академік Національної академії мистецтв України Кіра Муратова. Із життя вона пішла у віці 83 роки.

Кіра Муратова народилася в Королівстві Румунія у місті Сороки (нині територія Молдови) у родині росіянина Георгія Короткова та єврейки Наталії Скурту (Natalia Corotcov-Scurtu). Під час Другої світової війни перебирається до Бухареста, де згодом працює в комуністичних установах. У 1950-х емігрує до СРСР, стає радянською громадянкою. Навчалася на філологічному факультеті МДУ.

1959 р. — закінчила режисерський факультет ВДІК (майстерня Сергія Герасимова і Тамари Макарової).

1961 р. — дебют як режисера, працює на Одеській кіностудії. Перші фільми зняла з чоловіком Олександром Муратовим.

Фільм «Короткі зустрічі» став її першою самостійною роботою як режисера. До нього ж вона написала і сценарій (у співавторстві з Леонідом Жуховицьким) та зіграла головну роль разом з Володимиром Висоцьким.

Наступний її фільм «Довгі проводи» спеціальною постановою ЦК Компартії України був заборонений більше ніж на півтора десятиліття. У 1987 році цей фільм отримав премію на Міжнародному кінофестивалі в Локарно.

Справжньою подією кількох міжнародних кінофестивалів став фільм «Настроювач» (2004).

Кіра Муратова — єдина з кінорежисерів України удостоєна російської незалежної премії «Тріумф» (1995) — за великий особистий внесок у світову культуру.

2017 року Кіру Муратову запрошено до складу Американської кіноакадемії, яка визначає володарів премії «Оскар».

Поделиться статьей в социальных сетях: