>

ТАТАРБУНАРИ: гаряча точка — автовокзал

Автовокзал - ТатарбунариНа фото: Андрій ГЛУЩЕНКО, міський голова м.Татарбунари (зліва), Володимир ГАЖИЙСЬКИЙ, депутат Татарбунарської міської ради, голова депутатської групи «Спільна мета» (справа)

Місто Татарбунари знаходиться вздовж міжнародної траси Одеса — Рені, яка далі прямує до Бухаресту, одним словом — в Європу. Це перехрестя, на якому тисячі туристів, відпочивальників звертають в літній сезон на знамениті пляжі Чорного моря, які вважаються екологічно найпривабливішими на Одещині. До того ж, Татарбунарський район містить на своїй території комплекс Тузлівських лиманів — неймовірного природного заповідника. І першим, що бачать люди, коли зупиняться там, є автовокзал. Тільки ось побачене лякає — це приміщення в аварійному стані, яке несе неприховану загрозу для життя та здоров’я людей.

Втрачене обличчя славного міста

Як і в кожному населеному пункті автостанція є обличчям міста. Але в Татарбунарах воно відсутнє, тому що фактично автостанції немає. Досить давно, мабуть, «під шум дощу», приміщення автостанції продали. І на сьогодні в установленому законом порядку, зареєстрований договір оренди земельної ділянки навколо автостанції, який був укладений між Татарбунарською міською радою та ТОВ «Тека» з 2012 року. Цільове призначення земельної ділянки — реконструкція, експлуатація та обслуговування автобусної станції. Але з моменту укладення договору до теперішнього часу автостанція знаходиться в занедбаному стані, не функціонує і відсутні будь-які правові документи, перш за все — паспорт на автостанцію, його просто немає в природі. Це говорить про те, що цей об’єкт знаходиться поза межами правового поля. Як здійснюється перевезення пасажирів, хто забезпечує та контролює фінансові розрахунки між пасажирами та перевізниками — ніхто не знає. Хто, скільки, куди і яких податків сплачує згідно закону, якщо, взагалі, таке відбувається, — теж невідомо. І хто та скільки, нарешті, отримує прибутку від такої діяльності, — це таємниця за сімома печатками.

Громада обурилась

24 квітня поточного року в залі засідань Татарбунарської міської ради відбулось засідання «круглого столу», в якому взяли участь представники громадськості, місцеві депутати, міський голова. Громада не заперечує, щоб здійснювались якісь роботи на цьому об’єкті, але в рамках закону. В договорі оренди земельної ділянки зазначено, що ТОВ «Тека» має право відповідно за договором, без зміни цільового призначення, використовувати цю земельну ділянку. Але до цього часу з 2012 року абсолютно нічого не робиться, відсутні будь-які умови для перевезення пасажирів. Отже, громадськість поставила питання щодо винесення його на розгляд мерії та прийняття відповідних рішень, які би відповідали запитам громади.

Автовокзал - Татарбунари - засідання

Слід зазначити, що ТОВ «Тека» з метою благоустрою прилеглої території затвердила паспорт прив’язки, на що є відповідне рішення виконавчого комітету Татарбунарської міської ради. Але підприємці, які працюють на межі, впритул, з цією ділянкою, були незгодні та оскаржили дане рішення в судовому порядку, бо ж фактично їх просто відтіснять зі своїх законних місць, ставлячи під загрозу позбавлення можливості працювати. Суд першої інстанції задовольнив їх клопотання, та апеляційний суд його скасував. Зараз справа розглядається у Вищому адміністративному суді України.

Паспорт прив’язки тимчасових споруд анульовано

11 серпня 2016 року з дати набрання сили рішення апеляційного суду до нинішнього часу ТОВ «Тека» не приступило до розміщення тимчасових споруд. Згідно чинного законодавства дія паспорту прив’язки тимчасових споруд анулюється за наступних умов: не встановлення тимчасових споруд протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив’язки. Отже, на сьогодні строк дії паспорта прив’язки закінчився.

В договорі оренди написано, що за згодою орендодавця, яким є Татарбунарська міська рада, визначеною у окремій угоді, орендарю слід проводити поліпшення стану земельної ділянки, зводити в установленому законом порядку будівлі, споруди, насадження можна лише без зміни цільового призначення об’єкта. Але насправді автовокзал за призначенням не працює, на прилеглій території функціонує несанкціонована торгівля.

Згідно заяви підприємців, на місце виїжджала термінова комісія міської ради, яка зафіксувала на орендованій земельній ділянці ТОВ «Тека» 4 тимчасових споруди, 3 з яких є торгівельними об’єктами. Зафіксовано, що особи, які знаходились в цих спорудах, незаконно займались підприємницькою діяльністю без відповідних на те дозволів та договорів суборенди. Таким чином, міська рада втрачає прибутки, а підприємці, що здійснюють незаконну діяльність, поповнюють кишені невідомо кого. Кількість незаконних торгових точок збільшується, договір оренди землі порушується.

В разі порушення орендарем умов договору оренди, міська рада може порушити питання про розірвання цього договору, що передбачено умовами цього ж договору. До присутніх також надійшла інформація, що ТОВ «Тека» відмовляється від своїх прав орендаря вказаної ділянки, та звернулася до міської ради з клопотанням про передачу цієї земельної ділянки в суборенду. І це ще раз підтвердило те, що автостанція ТОВ «Тека» не цікавить, а цікавить його тільки торгівля на її території, та й та незаконна.

В такому разі правильним було би рішення про залучення у відкритому конкурсі осіб, які би запропонували свої рішення щодо здійснення усіх необхідних заходів, в результаті яких автостанція була б відремонтована і відповідала своєму призначенню.

Як працює автостанція у Болграді

На запрошення громадськості Татарбунар у засіданні круглого столу взяв участь Анатолій Хрістєв — приватний підприємець з міста Болград. Він повідомив присутніх про те, що схожа ситуація відбулася ще, як мінімум, 10 років тому у його місті. Зараз там існує дві автостанції.

ТОВ «Тека» ще у 2007 році придбала усе об’єднання автобусних станцій, серед яких були також автостанції у Болграді та Татарбунарах. Але купити — купили, а далі нічого не робили: за приміщеннями не доглядали, договорів з перевізниками не уклали. Чи у них нічого не виходить, чи просто сіли не у свого човна, і схоже на те, що не знають, що з цим далі робити. Та ж сама ситуація склалася в Рені, Килії, Ізмаїлі та інших населених пунктах. Розрахунок пасажирів за проїзд відбувається безпосередньо з водієм автобуса. Нема касових апаратів, залу очікування, автостанції не атестовані. І зовсім схоже на те, що в найближчі роки якихось змін не очікується.

Підприємець розповів, як ТОВ «Тека», користуючись своїм, фактично, монопольним правом на той час на автостанції на території усієї Одеської області, усіляко блокувало та перешкоджало йому. Але попри це, він звів поруч з автостанцією ТОВ «Тека» свою власну — приватну. У ній є все: кімнати для відпочинку, матері та дитини, відпочинку водіїв та персоналу, для очікування пасажирів, камери схову. Автостанція отримала атестацію 3-го класу, працює цілодобово, без перерви на обід. Працівники, а це 10 людей, мають офіційне працевлаштування та пристойну заробітну плату. Зимою є опалення, кімнати відпочинку обладнані душем та кондиціонером.

Автовокзал - Татарбунари - Христев

На фото: Анатолій ХРІСТЄВ, підприємець, м.Болград

Все це сталося, як не дивно, не без «допомоги» ТОВ «Тека», яка своєю «опікую» не зводила очей з Анатолія Валентиновича, з надією, що у нього нічого не вийде, адже вони вважали, що виключно вони, і ніхто інший, мають право займатись автостанціями на території Одеської області. Міська рада Болграду, віддаючи належне успішно реалізованому проекту Анатолія Хрістєва, виділила йому земельну ділянку для облаштування платформ для посадки та висадки пасажирів. ТОВ «Тека» мусила з цим погодитись, оскільки Верховний суд України поставив крапку в суперечці щодо існування альтернативної автостанції в Болграді.

ТОВ «Тека» немає атестації в Татарбунарах

Прямо із залу засідання, де проводився круглий стіл, учасники зустрічі зателефонували у «Укртрансінспекцію», яка знаходиться в Києві. Вона здійснює правовий контроль за роботою автостанцій та перевізників. Почуте у відповідь мало ефект неочікуваного розриву інформаційної «бомби». Отже, за повідомленням державного органу, з 10 жовтня 2016 року закінчилась атестація ТОВ «Тека» в Татарбунарах, нові документи вони не надавали, а усі наявні попередні документи прострочені і є такими, що втратили свою силу. Таким чином, з моменту вказаної дати та по цей день, ТОВ «Тека» здійснює протиправну підприємницьку діяльність на території Татарбунарського автовокзалу. Вказана інформація є офіційною, яка розміщена на сайті «Укртрансінспекції». Усі бажаючі можуть пересвідчитись у цьому, відвідавши цей сайт або зателефонувати.

Враховуючи цю інформацію, цілком зрозумілим є те, чому ТОВ «Тека» намагається зараз укласти договір про суборенду. В таких випадках кажуть дуже просто: «Кінці в воду». Після почутого, представник підрядника, який усіляко намагався довести присутнім законність своїх дій та узаконити беззаконня, знітившись та опустивши голову, не міг нічого сказати та пояснити людям. Отже, все таємне стає явним — так написано в Біблії.

Мер — всьому голова

Остання новина додала присутнім, за винятком представника підрядника, неабиякого оптимізму та віри в справедливість та свою перемогу. Вони звернулись до мера міста Андрія Глущенка з проханням розірвати договір оренди земельної ділянки з ТОВ «Тека» у зв’язку з неналежним виконанням останнім своїх обов’язків. Андрій Петрович, вислухавши людей, зваживши усі «за» та «проти», відповів наступне: «У разі того, якщо буде достатньо правових підстав, ми звернемось до суду із заявою про розірвання договору оренди земельної ділянки, який укладений між Татарбунарською міською радою та ТОВ «Тека».

Останні слова міського голови потонули під оплески вдячних мешканців Татарбунар. Отже — мер з народом, бо де правда, там і він. Адже його обрали люди. А згідно ст. 5 Конституції України: «Єдиним джерелом влади в Україні є народ».

Владислав ОЗАРІНСЬКИЙ

На фото: в якому жахливому стані зараз знаходиться будівля автовокзалу в Татарбунарах

Поделиться статьей в социальных сетях: