В Ізмаїлі конкретно нагадали про відповідальність за спалювання стерні

Однією з безлічі екологічних проблем в Україні є випалювання сухої рослинності та її залишків, не став винятком і Ізмаїльський район. В результаті такої діяльності підвищується забрудненість атмосферного повітря, завдається непоправної шкоди біорізноманіттю району, і як наслідок нерідко страждають об’єкти флори і фауни, в т.ч. занесені до Червоної книги.

Відповідно до вимог статті 66 Конституції України кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Пряма заборона на спалювання сухої природної рослинності або її залишків без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища (державна екологічна інспекція в Одеській області) міститься в ч. 3 ст. 27 Закону України «Про рослинний світ».

Ізмаїльська районна державна адміністрація в черговий раз звертається до сільгосптоваровиробників району і в котре наголошує на недопущення спалювання стерні сільськогосподарських культур.

Земельним Кодексом України в статті 91, серед обов’язків власників земельних ділянок, в пункті б) закріплено обов’язок дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Аналогічний обов’язок покладається і на землекористувачів (п. б) ст. 96 Земельного кодексу України). За порушення земельного законодавства громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність (стаття 211 ЗК України).

У Кодексі України про адміністративні правопорушення в ст. 77-1 встановлена​​відповідальність за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків. Також, такі дії є порушенням ст. 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 17 Закону України «Про відходи» та тягне за собою адміністративну відповідальність відповідно до ст. 82-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Спалювання стерні та соломи призводить не тільки до втрати цінного добрива та корму, але при цьому згорають органічні речовини верхнього шару ґрунту, в результаті ґрунт втрачає зв’язність та стає нестійким до вітрової ерозії. Крім того, при спалюванні сухої рослинності виділяється оксид вуглецю, який за своєю суттю є забруднюючою речовиною. Тому, слідом за збиранням врожаю необхідно провести лущення поля будь-якими з наявних знарядь. Головне, щоб розрив між звільненим полем і обробкою стерні був мінімальним. Саме так і роблять свідомі сільгоспвиробники.

У зв’язку з критичною ситуацією, яка сталася в районі по причині випалювання стерні з послідуючим вигоранням лісосмуг Ізмаїльська районна державна адміністрація провела два засідання комісії ТЕБ і НС, на які були запрошені сільські голови з землевпорядниками і самі сільгосптоваровиробники-порушники. Останні до речі прийшли не всі.

Тим ні менш за інформацією, яка була озвучена сільськими радами і державним екологічним інспектором горіла стерня на земельних ділянках, які орендуються, в тому числі і у пайщиків, фермерськими господарствами «Дінекс Трейд» та «Дінекс Агро» (голова Петков О.Ф.), «Промінь» (голова Шидерєв І.Д.), «Гріяр» (голова Чепой Г.Г.), а також сільгосппідприємствами ТОВ «Альянс Агро» (Томєв Б.Х.), АРК «Придунайська Нива» (директор Чередниченко А.Г.). Як наслідок були значно пошкоджені окремі полезахисні лісосмуги с. Багате, с. Утконосівка та багаторічні насадження с. Кам’янка.

Горіла стерня і на деяких полях інших господарств на території Кирничанської, Лощинівської, Саф’янської, Першотравневої, Кислицької, Бросківської, Комишівської сільських рад.

Деякі керівники реагують на інформацію про загорання стерні і приймають відповідні заходи, а деякі звинувачують у всьому пастухів та інших невстановлених осіб, знімаючи з себе взагалі відповідальність.

У спекотну, вітряну погоду є випадки коли дійсно загорання рослинних залишків, стерні відбувається внаслідок необережного поводження з сірниками, кинутих недопалків тощо. Але у таких випадків необхідно організувати та провести відповідні заходи для локалізації та гасіння вогнищ займання.

Нагадуємо що, законом передбачено відповідальність за спалювання стерні. А саме, згідно п.1 стаття 245 Кримінального кодексу України — знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом — караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк, повідомляє Ізмаїльська РДА.

[ngg_images source=»galleries» container_ids=»775″ display_type=»photocrati-nextgen_basic_thumbnails» override_thumbnail_settings=»1″ thumbnail_width=»777″ thumbnail_height=»510″ thumbnail_crop=»1″ images_per_page=»20″ number_of_columns=»2″ ajax_pagination=»0″ show_all_in_lightbox=»0″ use_imagebrowser_effect=»0″ show_slideshow_link=»0″ slideshow_link_text=»[Показать слайдшоу]» order_by=»sortorder» order_direction=»ASC» returns=»included» maximum_entity_count=»500″]

Facebookyoutube
Поделиться статьей в социальных сетях: