>

Я винен тим, що українець…

зустріч із письменником Олексою Різниковим - Татарбунари

20 жовтня 2017 року в читальній залі Татарбунарської центральної районної бібліотеки відбулася зустріч із відомим українським письменником, мовознавцем, просвітянином, громадським діячем Олексою Різниковим. Він ввійшов в українську поезію ще в 60-і роки. Друкувався в обласній і республіканській пресі, в літературно-художніх альманахах. Це справжній, талановитий український поет з глибинним знанням мови. Пан Олекса й нині сповнений творчих задумів. І не лише в царині поетичній, а й науково-дослідницькій, наприклад, мовознавчій. Він є автором збірки «Озон», «Терновий вогонь», «Наодинці з богом», «Одноримки», «Іллейко з Бога Турейко» та інші.

зустріч із письменником Олексою Різниковим - Татарбунари - 3

Але непроста доля була у нашого гостя. У віці 22 років був перший раз заарештований за антирадянську діяльність та осуджений на півтора роки ув’язнення. Рік перебування в Мордовських таборах, де Олекса побачив сотні полонених воїнів УПА, де він познайомився з творами Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Бориса Грінченка, Михайла Старицького, Олександра Олеся, зміцнив його переконання.

Вдруге, коли у 1971 році почалися арешти по всій Україні, серед трьох осіб, арештованих в Одесі, був і Олекса Різників. Суд відбувся 4-19 травня 1972 року і засудив його на п’ять з половиною років ув’язнення, які поет відбув повністю. Цього разу він перебував у відомому нині таборі №36 у Пермській області, де згодом помер Василь Стус, де створений музей ГУЛАГу.

Важка каторжна праця сильно підірвала його здоров’я. На щастя, Олексій Сергійович все пережив і витерпів. І сьогодні активно займається творчою діяльністю, їздить по Україні, зустрічається з друзями-письменниками, з читачами.

У свої поважні роки він сповнений оптимізму, надзвичайно легкий на «підйом», готовий їхати за першим покликом до людей, які потребують спілкування з «володарем духовної скарбниці». На зустріч в бібліотеку завітали шанувальники творчості письменника, друзі та колеги по перу. Головними слухачами стали читачі різної вікової категорії та учасники літературно — музичної вітальні. Олекса Сергійович декламував вірші зі своєї збірки «Сміх на гаку», знайомив з останніми творами, ділився планами на майбутнє. У читальному залі бібліотеки панувала затишна дружня атмосфера, лунали пісні композитора –аматора Валентини Щеголькової, гуморески у виконанні автора, Вадима Кіріяка, вірші Лариси Павлюк та Яни Бричак.

Творча зустріч — знайомство з письменником завершилася. Це був незабутній вечір, який, безумовно, залишиться у пам’яті людей.

МАЗУР І.В., бібліотекар ЦБ

Поделиться статьей в социальных сетях: