>

Як убезпечити Сарату від екологічної катастрофи

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

     Рясні  дощі  в умовах   традиційно посушливого  степового клімату — явище благодатне, вони зазвичай в радість аграріям. Та  мешканцям селища Сарата  посилені опади останнім часом додають зайвих турбот, пов’язаних з підняттям грунтових вод, підтопленнями  будинків та  присадибних  ділянок. Проблема тісно пов’язана з питанням розчистки  русла річки Сарата, що стоїть на порядку денному вже  багато років, але так і не отримало свого  логічного вирішення.

 

Тим часом з кожним роком річка все більше забруднюється відходами прилеглих підприємств та каналізаційними стоками, замулююється та заростає очеретом,  загрожуючи перетворитися на справжню екологічну катастрофу для мешканців десяти вулиць райцентру та прилеглого села Зоря. У людей руйнуються фундаменти будинків.

 

 

 

 

Відтак, мешканці Сарати  кожного разу звертаються з цим питанням до  районної та  місцевої влади, до обласних та київських чиновників, які періодично приїздять до райцентру, до народних депутатів. Звернулися активісти громади за допомогою і до  районного офісу МДО «Депутатський контроль».

Роботи з поглиблення русла р. Сарати велися ще за часів Союзу, але вони зупинилися за  30 км вище селища. У 2005-2008 роботи проводилися нижче за течією – з боку села Білолісся Татарбунарського району, за кошти обласного бюджету. Це дало змогу дещо покращити ситуацію з підняттям грунтових вод в Михайлівці і Зорі. Але через нестачу фінансування процес не завершився.

 

 

 

Частина русла річки  вздовж  селища Сарата  так і залишилася нерозчищеною, що стало головною причиною  постійного підтоплення   прилеглих  до річки територій Сарати та Зорі.  Слід лише згадати  про назвичайну ситуацію, що сталася влітку та восени 2013 року. Тоді  внаслідок рясних злив та прориву трьох дамб на кордоні республіки Молдова та Тарутинського району, річка вийшла з берегів. Рівень води в  окремих місцях піднявся від одного до півтора метрів. Вода проникла в приватні будинки, під’їзди багатоквартирних будинків, завдаши людям великої шкоди.  Найбільш постраждалим від стихії виділили державну компенсацію.  Зокрема, лише в районному центрі тринадцять домовласників отримали від 60 до 85 тис. грн.. кожен. Якби ці кошти  були вчасно виділені  на розчищення русла річки, надзвичайної ситуації та пов’язаних з нею збитків  і людських страждань вдалося б уникнути.

 

 

 

 

 

За розрахунками фахівців, розчищення русла річки Сарата дозволить відвернути розлив води, безперешкодно пропускати зливові і паводкові води та покращити гідрогеологічний і санітарно – епідеміологічний стан селища. Однак, на виконання даних робіт необхідні значні кошти, яких у районному бюджеті немає.  Проектно-кошторисна документація  була виготовлена ще в 2013 році.  Згідно з проектом передбачалося  розчистити  6,5 км русла річки, заглибившись на 1,5 м. Якщо  три роки тому  на ці роботи потрібно було близько 6 млн. грн., то  сьогодні, враховуючи інфляцію, вартість  реалізації проекту, коштуватиме, за оцінками місцевої влади, близько  25-30 млн.грн. Без допомоги державного бюджету тут не обійтись. І допомога мінекології дуже б знадобилася.

 

 

 

 

***

      Проблему потрібно  вирішувати вже зараз, щоб потім вона не перетворилася на екологічну та економічну катастрофу. Бо вже сьогодні у селищі йдуть розмови про те, що  можлива ситуація, коли  мешканцям житлової  зони біля річки  Сарата  доведеться залишати власні домівки і вимагати від держави інше помешкання.

Олег КОШЕЛЬНИК

Поделиться статьей в социальных сетях: